Kategorie
Aktualności

Warsztaty z dostępności architektonicznej

grupa studentów licząca dziesięć osób wraz z opiekunem naukowym oraz pracownikami Centrum Alzheimera znajduje się na wewnętrznym patio. Pięć osób siedzi na ławce, pozostali stoją za nimi. W tle  widać drzewa i krzewy, parasol przeciwsłoneczny  oraz budynki Centrum Alzheimera

W dniach 17 i 18 czerwca 2021 r. w Centrum Alzheimera odbyły się warsztaty z udziałem studentów Koła Naukowego LAB60+ z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej oraz studentów z Koła Naukowego Wzornictwa R37 z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Opiekunem naukowym Koła jest doktor inżynier architekt Iwona Benek, Adiunkt na Wydziale Architektury, Katedry Projektowania i Badań Jakościowych w Architekturze.

Podczas warsztatów przeprowadzono szkolenie w zakresie rozpoznawania potrzeb oraz problemów osób cierpiących na choroby otępienne, a równocześnie wypracowywano rozwiązania architektoniczne, które poprawiają jakość życia osób chorych.

W warsztatach wziął udział dyrektor Centrum Alzheimera Jarosław Gnioska, kierownik Działu Opiekuńczo – Terapeutycznego Monika Kurowska, koordynator Zespołu Terapeutyczno – Opiekuńczego Katarzyna Rydz oraz terapeuta Iwona Kossakowska.

Podczas warsztatów studenci przedstawili koncepcję architektoniczną patio, które ma pełnić funkcję bezpiecznego ogrodu dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej. Stworzona koncepcja zakłada poprowadzenie ścieżek spacerowych o organicznych kształtach. Centralnym punktem założenia ma być fontanna. Otaczająca przestrzeń zostanie uzupełniona zacienionymi miejscami odpoczynku i pracy grupowej pośród zieleni.

Dziękujemy Pani droktor inżynier architekt Iwonie Benek za zorganizowanie warsztatów oraz studentom z Politechniki Śląskiej: Dominice Bednarz, Karolinie Brzozowskiej, Dominice Łuc, Tomaszowi Marcowi, Patrykowi Prychodko, Idze Soczawie oraz studentkom z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach: Justynie Charchut, Karolinie Gruba, Marlenie Kostrzewie, Aleksandrze Kwaśniewskiej.

grupa studentów i pracowników Centrum Alzheimera znajduje się na słonecznym patio. Cztery studentki siedzą na ławce, pozostałe osoby stoją za nimi. W tle widać budynki oraz zieleń i parasol przeciwsłoneczny